Curtea Europeană pentru Drepturile Omului a acceptat spre examinare încă un dosar „7 aprilie 2009”. Este vorba despre cazul lui Iurie Crăciuneac, un tânăr din Cahul, reţinut şi maltratat în perioada evenimentelor din aprilie 2009. CEDO a comunicat Guvernului Moldovei despre o nouă etapă în examinarea acestui dosar.
Tânărul de 24 de ani, spune că a protestat paşnic atât în oraşul său natal, cât şi la Chişinău. În timp ce se întorcea acasă, civili au oprit autobusul fără a se legitima şi l-au transportat la Comisariatul General de Poliție din Chișinău
Pe numele lui a fost deschis dosar penal. Din momentul reţinerii şi pe întreaga perioada de detenţie, tânărul a fost maltratat de către colaboratorii de poliţie.
Iurie Crăciuneac a cerut dreptate în repetate rânduri în cadrul instanţelor de judecată naţionale, însă fără succes. În consecinţă, la 2 decembrie 2011, victima a depus o cerere la Curtea Europeană a Drepturile Omului.
Reclamantul este reprezentat de către avocaţi şi juriști în cadrul Asociației Promo-LEX.
Sursa: Publika.md
[:en] [:ru]

