
În baza activității continue de monitorizare, Promo-LEX constată că luna septembrie a fost marcată de noi măsuri și încălcări grave ale drepturilor fundamentale în regiunea transnistreană. Promo-LEX a documentat evoluții îngrijorătoare, inclusiv:
- arestări ilegale;
- condiții inumane de detenție;
- restricții impuse fermierilor din r. Dubăsari;
- rele tratamente în unitățile paramilitare; și
- militarizarea educației și îndoctrinarea copiilor.
Situația economică critică, combinată cu reluarea evenimentelor cu caracter militar – pentru prima dată de la declanșarea războiului Federației Ruse împotriva Ucrainei – contribuie la tensionarea climatului social și de securitate în regiune.
La fel de îngrijorător este faptul că regimul de ocupație de la Tiraspol și-a intensificat eforturile de consolidare a mitului „identității transnistrene”, promovate în special în rândul copiilor și tinerilor, pentru a le insufla ideea că sunt un popor diferit prin identitate și valori față de locuitorii de pe malul drept al Nistrului.
În paralel, propaganda din regiune, care a reflectat pe larg alegerile parlamentare din 28 septembrie, a contribuit la amplificarea tensiunilor prin răspândirea de narațiuni false și periculoase – despre „reabilitarea nazismului” pe malul drept, o pretinsă intenție a Chișinăului de a ataca regiunea și despre transformarea Republicii Moldova într-un „stat autoritar”.
Acest material informativ a fost elaborat de Asociația Promo-LEX, cu suportul financiar oferit de Fundația Soros Moldova și National Endowment for Democracy. Opiniile exprimate în material nu reflectă neapărat opinia și poziția Fundației Soros Moldova și a National Endowment for Democracy.




